Şifalı Bitkiler

Şifalı Bitkiler

sifali bitkiler hakkında bilmek istediklerinizi uzman temsilcilerimize danışabilir Şifalı bitkiler bilgilendirici makalemizi okuyabilirsiniz

Şifalı Bitkilerin Kullanım Durumu

Dünyaya gelen ilk insandan beri, insanların sağlığı bozulabilir. Aynı zamanda da tedavi edebilmek için birçok uygulama yapılmıştır. Bitkilerden de şifa bulmak ilk tedavi yöntemlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Özellikle Amerika ve Afrika kökenli kültürlerin şifa bulma konusu bitki merkezli işlere dayanmış ve genellikle de olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bu yüzden şifalı bitkiler nelerdir gibi birçok soru insanlar tarafından dile getirilir.

Kolay Kullanım Şekilleri

Günümüzde birçok insan sağlık için şifalı bitkilerin olduğuna inanır ve uygular. Almanya’da bazı kişilere bitkilerden imal edilmiş ilaçlar bile yazılabilmektedir. Birçok ülkede, bulunduğu konumda yetişen bitkilerin birçok derde şifa olduğuna dair herkese anlatılan ve uygulanan bilgiler vardır. Ülkemizde ise çok yoğun bir şekilde kullanılan bu sistemin olumlu sonuç vermesi birçok kişiyi rahatlatacak olan durumları meydana getirir.

Hangi bitkisel besinin, kökün veya otun hangi sağlık problemini geçireceğine yaradığını bilmek önemlidir. Yanlış uygulamaların ve dozların hayati tehlikeler yaratabileceğini bilinçlerdirmek gerekir. İlaç sanayisinde etkili bazı ilaçların oluşmasında bitkisel ürünlerin bazı kimyasallarla karıştırılma uygulaması da vardır.Bu etkili maddeyi taşıyan bitkinin uygun ölçülerle çeşitli biçimlerle tüketimi de aynı tesiri yaratmaktadır. Yine de dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; çareyi öncelikle modern tıpta aramak ve bitkilerden modern tıbbı destekleyici elemanlar olarak faydalanmaktır.

Yararları ve Zararları Nelerdir

Bitkisel ürünlerin birçok faydası bulunabilir. Daha az yan etkisi olabilecek ya da daha ucuz olabilecek olan şifalı bitkiler rehberi oluşturulabilecek kadar fazladır ve önemlidir. Doktor reçetelerine göre daha ulaşılabilir olan şifalı bitkiler sayesinde birçok kişi sağlığına olumlu anlamda mesafe aldırabilir. Ancak bitkinin içeriği, yan etkileri, dozu ve biçimi oldukça iyi bir şekilde incelenip uygulanmalıdır. Hatta bunun için doktora bile başvurulabilir.

Bitkisel ilaçların bazen olumsuz tarafları da olabilmektedir. Bazen zararlı maddeler yüzünden bazen de dozun aşımı yüzünden ciddi problemlerle karşılaşılabilir. Özellikle düzenli olarak kullanılan ilaçlarda kullanılabilecek olan şifalı bitkiler çeşitli beklenmedik yan etkilere neden olabilir.

Bitkisel ürünlerin standart, onaylanmış ya da belgelenmiş gibi olabilme olasılığı gün geçtikçe artmaktadır. Aynı zamanda hamile ve emziren kadınların doktorlara danışmadan  bitki kullanımı yapmaması gerekir.

Bitkilerin İsimleri

Dünyada birçok bitki çeşidi vardır. Aslında birçok bitkinin birçok şeye faydası vardır ve gün geçtikçe kanıtlanmaktadır. Ancak her bitki her rahatsızlık için faydalı olamaz. Bu yüzden şifalı bitkiler ve isimleri oldukça önemli olan bir konudur. Adaçayı, altın çilek, aloevera, ayçiçeği, brokoli, biberiye, baldıran otu, çay, çörek otu, domates, dut, elma, fesleğen, ayrık otu, erik, fesleğen, ıhlamur, ısırgan otu, karpuz, karabaş otu, keçiboynuzu, kiraz, kuşburnu, limon, kuşkonmaz, marul, maydonoz, menekşe, nane, papatya, rezene, yer elması, zerdeçal, okaliptüs, nane ve nar gibi birçok bitkinin insan sağlığına faydaları bulunur. Bu bitkilerin doğru kullanılması ile faydalı işler yapılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir