Şifalı Bitkiler

Sağlığı korumak ve bir rahatsızlık durumunda iyileşme çareleri arayabilmek, dini bir görevdir.Tedbir takdire mani değildir.İslam dinimizde sağlığımızı korumak tavsiye ve emirlerle mevcuttur.

ALLAH(c.c.) ayet-i kelimesinde ”Kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayın” buyurmaktadır.Bakara 195

Sağlığı korumak lazım,hasta olduğumuzda ise sabretmek.Maddi ve manevi çarelere başvurarak tedavi arayışına girmek ise görevimizdir.

Her insanın rahatsızlandığında ve dertlendiğinde çare aramak için yaptığı her hareket onun görevidir.

Şunu bilmemiz gerekirki,hakiki şifa verenin ALLAH(c.c) olduğunu unutmamalıyız.Doktoru’da verdiği ilacında,yapılan tedavininde sadece sebep olduğunu unutmamalıyız.

Sağlığını koruyamayan kimse günah işlemiş olur.Dinimiz tedaviyi emretmiştir.Vücut insana emanettir.

ALLAH c.c. Resul-u Muhammed mustafa (s.a.v)
Resul-i ekrem efendimiz hastalık zamanlarında o günün şartları ile tedavi olmuştur. Peygamberimize sorulan sorulardan biri ”Ey ALLAH’ın resul’ü tedavi olalımmı?”diye soran bir müslümana verdiği cevap’da ise”Ey ALLAH’ın kulları tedavi olunuz.Şüphesizki ALLAH her hastalığın şifasını vermiştir.Ancak bir hastalık müstesnadır.O da yaşlılıktır.

Diğer hadis-i şeriflerinde ise”Allah’u teala derdi ve devayı indirdiği gibi,her dert için bir deva yaratmıştır.Tedaviye devam ediniz.fakat haram ile tedaviden uzak durunuz.

Musa a.s hastalandığında ALLAH c.c deeva istemişti.ALLAH(c.c.)şu bitki senin şifandır.Buyurmuştu.Musa a.s. o ilacı kullandı.Fakat iyi olmadı.

Tekrar müracaatta bulunduğunda aynı otu şifa olarak buyurdu.Tekrar kullandıktan sonra hastalığına şifa bulamadı musa a.s. yeniden müracaat bulunduğunda bir tabibe gitmesini beyan buyurdu.

Yüce yaradan.Emredilen tabibe gittiğinde daha önce beyan edilen bitkiden ilaç tavsiye etti.O ilacı tabibin tarifi üzerine kullanan musa a.s şifasını buldu.

Musa a.s ya rabb daha önce aynısı kullanmama rağmen şifa bulamadım.Emrettiğin tabibe gittiğimde aynı ilacı kullandırdı.Kullandım,iyi oldum.Bunun hikmeti nedir?

ALLAH c.c buyurdularki
”Ya Musa! Her kulum hastalığında bana müracaat edemez.Her ilmin tahsili içib ehline müracaat etmek gerekir.Bunun içindirki o hekimin tarifinden istifa ettin.”

Resullullah efendimiz tedavi olması,hane halkından ve Ashab-ı kiram’dan hasta olanların tedavi olmalarını emretmesi,bu hususta en güzel örnektir.

Aziz ve celil olan ALLAH(c.c.)dermanını vermediği hiç bir hastalığı yaratmamıştır.Onu bilen bilir bilmeyen bilmez.(buhari)

Hadis-i şerif’inden hareket edilerek pek çok rahatsızlıklara karşı asırlar boyunca şifalı bitkilere başvurulmuş,günümüzde modern tıp en ileri seviyede olduğu halde,aynı şekilde bu başvurular devam etmektedir.

Her zerresinde ulu bir sır bulunmaktadır.ALLAH (c.c.) onların her birine şifa koymuştur.Nasıl bir şifa koyduğunu yanlızca O bilir.İnsanlar ise şifanın ne şekilde nerede olduğunu arayarak bulabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir