Azospermi

Azo Spermi Ve Bitkisel Tedavisi

Azo spermi nedir?Azo sperm olduğumu nasıl anlarım?Azo spermi tedavisi varmı?Azo spermi hakkında merak ettiklerinizi temsilcilerimize danışabilirsiniz.

Azospermi nedir?

Azo sperm doğuştan ve sonradan oluşan bir durum olarak sınıflandırabiliriz.Azo sperm durumunu çocuğu olmayan kişilerin sperm yetersizliği,sperm değerlerinin düşük olması ile karıştırılmamalıdır.Azo sperm kısaca 0 (sıfır ) sperm omayan üretilmeyen sperm’dir.Azospermi, menide 0 sıfır sperm yok demektir. Azo sperm durumu erkeklerin % 1 inde ya da kısırlık sorunu olan erkeklerin ise % 15-20 oranında bu durum görülmektedir.

Azospermin durumunu ve menide az miktarda’da olsa spermin bulunduğu oligospermin durumunu birbirinden ayırt edilmesi kesinlikle önemlidir.

Bu durumun sebebi ise, az sayıda spermin mikroenjeksiyon yoluyla yani Modern tıptaki yardımcı üreme yöntemleri klasik tüp bebek veya in-vitro fertilizasyon (IVF) ve mikroenjeksiyon ya da başka bir deyişle intrasitoplasmik sperm enjeksiyonudur (ICSI). Tüp bebek ve mikro enjeksiyon arasındaki fark ise, döllenme şeklinin farkıdır kullanımı sağlanmaktadır. Bu sayede sperm elde etmeye çalışmaya gerek kalmamaktadır.

İki meni örneği alınarak, santrifüj sonrasında çökeltinin mikroskobik incelemesi detaylı bir şekilde incelenmeden azospermi tanısı koyulamaz.

Kişide azospermi olması durumunda sperm kanalları açık olmasına ragmen sperm olmaması durumuda olabilir.

Testislerin yetersizliği olarak bilinen durumlarda ise testisin sorunlarını ve ya testisin uyarıcı sperm hormonlarının salgıladığı hipofiz denilen bezindeki sorunlar kesinlikle incelenmelidir.

Azo spermin % 40 ındaki sorun testislerde üretilen olgun spermlerin sperm kanallar aracılığıyla vücudun dışına atılma durumunda yaşanır.

Azospermi sorunu nasıl anlaşılmaktadır?

Azo spermi testleri yapıldıktan sonra kişinin detaylı bir şekilde özğeçmisine bakılıp, fiziken gerekli müdahale edilir.Azospermin gerekli tetkitleri yapıldıktan sonra azo spermi sorununa neden olan sebebler belirlenebilir.Azospermi testleri yapıldıktan sonra FSH VE testesteron hormanlarının düzeyleri net olarak belirlenmelidir.

Azospermin fiziki müdahalesi uygulandıktan sonra vas deferans adındaki toplayıcı kanalların durumu incelenmelidir.

Aileden birinde kistik fibröz hastalığına ait gende bulunursa doğacak olan bebekte kistik fibröz olması muhtemeldir.Bu durumda anne adayına Cftr mutasyonu taraması kesinlikle yapılmalıdır.

Azo spermi durumu doğuştan olmamasına böbrek sorunları eşlik edebilir.Azo spermi hastaların bir kısmında kistik fibröz hastalığını sebeb olan gen sorunuda bulunabilir.

Bu hastaların sperm üretimi normal olur. TESA, PESA ve TESE yoluyla sperm elde edilebilir. Hastalara yapılan fiziki muayenede testislerin büyüklüğü kontrol edilmelidir.

Erkeğin testisinin normalinden ufak olması durumunda,uygulanması gereken hormonal testler sonucunda durum belirlenebilir.Eğer kişide primier testis sorunu var ise,kişiye yapılması gereken kromozonlarda sorun olabileceğinden genetik inceleme uygulanmalıdır.

Erkeğin testis hacimi,boşaltım kanalları ve hormon düzeyleri normal ise,sperm hacmi az olan hastaların erken boşalma sorunu olabileceğinden,bu durum boşalım sisteminin uç bölümünde yer alan tıkanıklık sorunundan kaynaklanır..

Azospermi sorunu kimlerde daha çok görünüz…

Erkeklerin kısırlık sorunu olanların ortalama % 7-8 inde yapılacak olan kanda akvaryumlardaki kromozomların incelemesindeki değerlendirmelerde spermdeki kromozom kusurları tespit edilip değerlendirilir.Yapılan tetkit sonucunda sperm sayısı ile kromozom kusurları ters orantıda olmalıdır.

Erkeklerdeki  azospermi olan oran % 10-15 iken, sperm sayıları normal değerleri olanlarda % 1 oranındadır. Tetkiklerdeki sonuçlarda Kromozom sorunu ile karşılaşan erkeklerdeki kromozom anomalileri değerlendirildiğinde cinsiyet kromozomuna aittir.

X ve Y kromozon kusurları olan kişilerde gebelik vakalarının  düşük sorunu ile karşılaşmaları fazla olur.Bir diğer durum ise doğumsal  kusurlar ile karşılaşılabilir.

Kromozon sorunları mikro enjeksiyon yöntemi ile spermin genetik durumunun incelenmesi önemle ihmal edilmemesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir