Aşırı Terleme Bitkisel Tedavisi

Asiri Terleme Bitkisel Tedavisi

Aşırı terleme sorunlarını incelemek istediğmizde bir çok hastalığın tetiklediğini bildiğimiz gibi aşırı terleme sorunlarını ile beraber gelen hastalıklarda mevcuttur.Aşırı terleme sorunu kadınlarda hormolsal bozukluklar menapoz öncesi ve menapoz dönemine ait baskılayıcı durumlar Aşırı terlemeye neden olan piskolojik durumlar genel olarak incelediğimizde Aşırı terleme sorunlarını okuyalım.

Aşırı terleme sorunlarını incelemek istediğmizde bir çok hastalığın tetiklediğini bildiğimiz gibi aşırı terleme sorunlarını ile beraber gelen hastalıklarda mevcuttur.Aşırı terleme sorunu kadınlarda hormolsal bozukluklar menapoz öncesi ve menapoz dönemine ait baskılayıcı durumlar Aşırı terlemeye neden olan piskolojik durumlar genel olarak incelediğimizde Aşırı terleme sorunlarını okuyalım.

Aşırı terleme nedenleri

Aşırı terlemenin nedenleri nedir, aşırı terleme neyin belirtisidir? Baş kısmının terlemesini nasıl geçeririm? Aşırı terleme Gece terlemesi için bitkisel çözüm var mıdır? Aşırı terleme sorunu nasıl önlenir, aşırı terleme tedavisi için hangi doktora, bölüme gidilir?

Aşırı terleme sorununu incelediğimizde, terleme sistemi vücut ısındığı zaman tetiklenerek görülen bir durumdur. Vücut sıcaklığı herhangi bir neden bağlı olarak artarsa, beyinde hipotalamus bölgesi (termostat gibi) bunu hisseder ve sempatik sinirlerle ter bezlerine uyarı gönderir.Ter salgılanması sağlanır ve salğılanan ter fiziki kurallara göre buharlaşır.

Aşırı Terleme sorunlarında Olağan terleme nedenleri nelerdir?

Aşırı terleme hava nem oranının dengesiz olması, aşırı nemli hava, spor, yorucu iş temposu, mevsim normallerinin üzerinde giyinmek, sentetik kıyafetler, alkol tüketimi, sigara kullanmak, kahve türü uyarıcı cafein v.s çay gibi sıcak içecekler, acılı-baharatlı ve sıcak yemekler, stres, heyecan vb. durumlarda terleme olması normal ve sağlıklı bir durumdur.

Aşırı (anormal) terleme nedenleri nelerdir?

Aşırı terleme bölgelere göre, bögesel olan terleme ve genel olan terleme yapısal, nedenlerine göre, birincil (primer) terleme veya ikincil (sekonder) terleme olarak sınıflandırılabilir.

Bölgesel (yüz, el, koltuk altı, ayak) aşırı terleme nedenleri

Bölgesel terleme: yüz, el, koltuk altı, ayaklarda ortaya çıkar. Bir veya birkaç bölgede aynı anda olabilir. Başka bir hastalığa bağlı değildir. Yapılan tüm tetkikler normaldir. Ter bezleri yapısı, sayısı, büyüklüğü normaldir.

Bölgesel olan aşırı terlemenin en önemli nedeni terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu olmasıdır. Bu kişilerde sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Aşırı çalışmaya bağlı ter üretimi fazladır

Genel sorunumuz  bölgesel aşırı terlemenin özellikleri

Toplumsal olarak konuyu ele aldığımızda hemen hemen her  100 kişiden 2-3 kişide Aşırı terleme görülür. Daha çok el ve ayak terlemesi genellikle çocukluk döneminde başlar.Aşırı terleme  Koltuk altı ve yüz terlemesi sorunları blue çağında daha sık görülmeye başlar.Her iki cinsde bu durum eşit düzeyde yaşanır. Aşırı terleme problemlerinin hemen hemen %40 ında aile’den gelen (genetik, irsi geçiş) durumu vardır. Aşırı terleme her mevsimde olur, yalnız  sıcak mevsimlerde dahada belirgindir. Aşırı terleme sorunları 35-40 yaşından sonra hafiflesedehayat boyu devam eder. Aşırı terleme heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla (bazen aklınıza gelmesi ile) başlayabilir. Genellikle uykuda olmaz, uyandıktan bir süre sonra başlar.

Aşırı Terleme Sorununu Toparladığımızda

Aşırı genel terleme: Terbezleri hormon seviyesi arttıgında hızlı bir şekilde çalışmaya başlar.Çalısan terbezleri salgılama sürecinde yogun bir ter boşaltır. Beyinde bulunan ısı ayar düzenleme merkezini, beyinden aldığı uyarıyı hızlı bir şekilde ter bezlerinin uyarılmasını sağlayarak sistemi veya ter bezlerini etkileyen durumlar vücudun tamamında, yaygın aşırı terlemeye neden olabilir.

A-Kilo verdirici ürünler, metabolizma hızlandırıcılar, regl dönemi öncesi durumlar obezite-aşırı kilo, menopoz, ateş basması, menstrüasyon-adet dönemi, ergenlik dönemi, sıcak çarpması, sıcak yorgunluğu, şiddetli ağrı, ilaç yoksunluğu vb. durumlar,

B– Kan sulandırıcı ilaçlar ya da kan akışını hızlandıran takviyeler aspirin, ağrı kesiciler, antidepresanlar, östrojen, morfin vb. ilaçlar

C– Aşırı terleme sorunu hipertiroidi (zehirli guatr), karsinoid sendrom, feokromositoma, akromegali, diabet-hipoglisemi vb. hormon hastalıkları, bu durumu tetikler

D– Aşırı terleme sorunlarında vücudumuzun dengesini tetikleyen (ateş yapan): grip, tüberküloz, kronik bronşit, pnömoni (zatürre), kistik fibrozis, apse, sıtma, AIDS-HIV, romatizmal ateş, böbrek ve karaciğer hastalıkları, Hodgkin hastalığı ve bazı kanserler,

E-Sempatik sistem dediğimiz sistemin bozukluklarından kaynaklanabilir.Aşırı stres aşırı terlemeyi tetikleyebilir.

Aşırı Uykuda (gece) terleme nedenleri

Aşırı terleme belirtilen nedenler dışında: uyduğumuz odanın aşırı sıcak olması, üstümüzü yatarken fazla örtünme, Uyumadan önce sıcak içeceklerin içilmesi, baharatlı,acı gıda yenilmesi, yogun egzersiz yapılması, aşırı stres, kabus görme, uykuda yürüme, uyku apnesi vb. gece terlemesine neden olabilir.

Aşırı Terleme genel olarak hormonsal ve piskolojik etmenlerin  neden olduğunu ve bu nedenlerin daha net anlaşılabilmesi için gerekli tetkitlerin yapılması gerektiğini söyleyebiliriz.

Aşırı terleme bitkisel tedavisinde ise kadınlarda hormon dengeleyici olarak kullandırılan hayıt suyu, civan perçemi otu, kullanılabilir. Sarı kantron ve ısırgan tohumu genel anlamda yardımcı olur.Soguk bir duş yada elma sirkesi ile yıkanmak bu durumda yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir